Yaz tatlarını kışa taşıyorlar!


Yollarda, çatılarda, balkonlarda sıra sıra dizilmiş yeşil, kırmızı, kahverengi rengarenk kurumayı bekleyen patlıcanlar, biberler, kabaklar, insanların da üretkenliğini temsil ediyor. Balkonlarda, çatılarda kurumayı bekleyen çamaşırların yerini içleri oyulmuş patlıcanlar, kırmızı kırmızı kızartmalık, dolmalık biberler almış durumda.

Kış sofralarını yaz sebzeleriyle çeşitlendirmek ve yaz tatlarını her zaman masada görmek isteyenler, önceki yıllarda kendi ihtiyaçları için kuruttukları sebzeleri, artık gelir elde etmek için kurutuyor, bu yolla geçimlerini sağlıyor. Yıkayıp temizledikleri ve ipe dizerek kurutma işlemi için beklettikleri patlıcan, biber, bamya gibi sebzeleri daha sonra kutulara yerleştiren kadınlar, satış için gönderiyor

''Türk insanının vazgeçilmez gıdası olan kuru sebzelerin ihraç ürünü haline getirilmesiyle  kurutulmuş olarak 2009 yılında 100 ton ürün ihraç edildi. En iyi patlıcan kurutması Nazilli'de, Nazilli'nin Yıldıztepe  mahallesinde ve bir koridorda sağlanıyor. Diğer bölgelerimizde sebze ve meyve kurutmacılığı var, ama bu koridordaki patlıcan kurutmacılığı diğer yerlerden biraz daha farklı.''

Üreticilerin kısıtlı imkanlarla bu işe başladıklarını ve belli bir düzeye geldiklerini belirten Gültekin Kılıç, bu işi yapan kişilerin desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Bu kişilere uzun vadeli kredi kullandırılması gerektiğini, özel sebze kurutma alanları açılmasını ve mevcut alanların ıslah edilmesinin şart olduğunu ifade eden Kılıç, ''Bu işlem kurumsal boyutta ve desteklenerek yapılırsa çok daha iyi noktalara taşınır'' dedi.

Kuru sebze alım ve satımı yapan Abdullah Karaefe, ürünleri tarladan alıp birtakım işlemlerden geçirdikten sonra satışa sunduklarını belirterek, ürünlerin doğal olmasının pazar payını artırdığını vurguladı. İç pazarda kurutulmuş sebzeleri başta İstanbul olmak zere Ankara, İzmir ve çeşitli illere gönderdiklerini ifade eden Karaefe, ''Ürünlerimiz güneşte kurutulduğu için daha lezzetli oluyor. Patlıcanla başladık, dolmalık kabak, dilimlenmiş patlıcan kurusu, kızartmalık biber kurusu, dolmalık biber kurusu, fasulyeye kadar ulaştık. Yurtdışında da Hollanda, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine, Ortadoğu ülkelerine ve hatta Amerika'ya bu ürünleri ihraç ediyoruz'' diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi / 06.07.2010